sakumlapaievadsnoriserikotajidalibniekifotosponsori
Dziesmu un deju svetki
Rigai 800
Norise

    Deju svētku ieskaņas koncerti Četri meti      Latvijas Dailes teātrī

2001. gada 21. jūlijā plkst. 13:00 un plkst. 19:00,
22. jūlijā plkst. 19:00

Teatrāls deju lieluzvedums, kurā četri no savdabīgākajiem Latvijas deju ansambļiem izstāsta divu jaunu cilvēku gaitas viena gada - četru gadalaiku ritumā.

Ziema - to tēlo ansamblis no Daugavpils Laima (vadītājs Elmārs Belinskis), kas dejas apkopojis programmā Pie Dieviņa gari galdi. Ziema ir pārdomu laiks, ziemas saulgrieži, budēļi un ķekatās iešana, nākotnes zīlēšana, jaunu sapņu un ilgošanās laiks.
Pavasaris - to dejo ansamblis Teiksma (vadītājs Jānis Ērglis). Viņu uzvedums saucas Sazatiku puisīti. Pavasarī visi ceļi vaļā. Pamošanās dabā, cilvēku jūtās. Jurģu diena un Lieldienu šūpoles.
Vasara - deju ansambļa Rotaļa (vadītāja Aija Baumane) sniegumā. Viss rūgst, zied, puto. Vasaras saulgrieži - Līgo svētki ar to pagānisko mistiku, buršanos, jāņuzālēm un jāņugunīm, papardes zieda meklēšanu.
Rudens - ražas laiks. Pār zemi nāk auglības dieva Jumja svētība. Bagātie rudens tirgi Miķeļdienā. Rudens - kāzu laiks. Un kā tāds - atkal jaunas dzīves, jauna dzīvības loka sākums. Senie rituāli ik ar jaunu ģimeni iegūst jaunu saturu un jaunu nozīmi. Tie atkal ir pirmreizēji - dejā stāsta ansamblis Zalktis (vadītāja Arta Melnalksne) ar uzvedumu Precības jeb Tēvs, māte nedeva, zagsim zagšus.

Visus četrus gada cēlienus kopā sien pašlaik vieni no populārākajiem Latvijas jaunajiem māksliniekiem Rēzija Kalniņa un Arturs Skrastiņš.
Četru metu radošā grupa (baletmeistars Jānis Ērglis, režisore Anna Jansone, muzikālais vadītājs Juris Vaivods, scenogrāfs Guntars Kambars) koncertu veido kā seno latviešu dzīvesziņā smeltu, noskaņām bagātu rituālu. Četru krāsu gada aplis ir tikai viens augšupvedošs posms lielajā tautas dzīvības spirālē. Lielākā daļa no dejām ir jaunas, publikas tikpat kā neredzētas.

Eriks Tivums

atpakaļ