sakumlapaievadsnoriserikotajidalibniekifotosponsori
Dziesmu un deju svetki
Rigai 800
Norise

    Bruno Skultes mūzikas koncerts      Rīgas Latviešu biedrības namā

  fotokolekcija

22. jūlijā plkst. 16:00 Rīgas Latviešu biedrības nama Lielajā zālē notiks BRUNO SKULTES MŪZIKAS KONCERTS. 

BRUNO SKULTE (1905 - 1976)
Bruno Skulte ir viens no ievērojamākajiem latviešu komponistiem, varbūt pats spilgtākais no tiem, kurš savu daiļradi attīstīja un izkopa, dzīvojot un strādājot ārpus Latvijas.

Absolvējis Latvijas Valsts konservatoriju, Bruno Skulte stājās darbā Latvijas Radiofonā, sākumā par programmu daļas vadītāju un vēlāk par diriģentu. Blakus darbam Radiofonā viņš diriģēja izrādes Liepājas Operā līdz 1944. gadam, kad vācu okupācijas iestādes pārcēla viņu uz Vāciju. Otrajam pasaules karam beidzoties, Skulte atradās Oldenburgā, kur nodibināja un vadīja Latviešu Operu. 1949. gadā viņš emigrēja uz ASV, kur strādāja par ērģelnieku Ņujorkas latviešu draudzē un vadīja vairākus korus. Savā laikā tādi bija pat veseli pieci.

Nav otra diriģenta ārzemju latviešu koru vēsturē, kas tā spēja aizraut un "elektrizēt" kori, kā Bruno Skulte. Šīs īpašības dēļ viņš kļuva par iemīļotāko virsdiriģentu latviešu dziesmu svētkos ASV un Kanādā, kur vien piedalījās.

Viņa dziesmas un kantātes ieguva nedalītu koristu un publikas atsaucību tieši viegli saprotamās muzikālās valodas dēļ. Gandrīz katru Skultes dziesmu koncertos atkārtoja vēlreiz, it sevišķi, ja to izpildīja pats autors. 

1971. gadā, veselības pasliktināšanās dēļ, Skulte pārtrauca darbu ar koriem, kaut ērģelnieka pienākumus latviešu draudzē turpināja pildīt līdz sava mūža galam. Bruno Skulte ir pelnījis, lai viņa daudzpusīgo muzikālo mantojumu, kas ir tik ļoti nozīmīgs latviešu kora mūzikas kultūrā, plašāk popularizētu arī Latvijā, kur viņa atstātā mūzika pagaidām ir visai maz pazīstama. 

Koncertā atskaņoto mūziku ierakstīs arī kompaktdiskā. Koncerts un ieraksts veltīts komponista piemiņai sakarā ar viņa nāves 25. gadskārtu. Šis projekts ir arī veltījums Rīgai 800 gadu jubilejā. 

Programmā iekļauti darbi:
Daugava, simfoniska poēma ar Raiņa tekstu, teicējai, solistiem, korim un simfoniskam orķestrim (1960)
Ganiņš biju, rapsodija par latviešu ganu dziesmām, korim, solistiem, stabulēm un koklēm (1965)
Balāde nezināmam kareivim, simfoniskam orķestrim (1935)

Bruno Skultes mūziku atskaņos Ņujorkas latviešu koris, jauniešu koris BALSIS, Rīgas 4. mūzikas skolas kora klase, solisti Dita Kalniņa (soprāns), Antra Bigača (mecosoprāns), Viesturs Jansons (tenors), Samsons Izjumovs (baritons), Lelde Vikmane (teicēja), Latvijas Nacionālais Simfoniskais orķestris, diriģents Andrejs Jansons. 

 

atpakaļ